skip to Main Content

Proč a jak se nyní prověřuje bonita potenciálních klientů

Prověření bonity

Právě bonita rozhoduje o tom, zda úvěr u banky či soukromé finanční společnosti získáte. Každý poskytovatel úvěrů má trochu jiné hodnocení, proto je možné, že pro jednu banku jste dostatečně bonitní a nabídne vám úvěr za výhodných podmínek, a pro druhou zase bonitní nejste a není ochotná vám tedy půjčku za žádnou cenu poskytnout. Podívejte se, co aktuálně hraje roli při prověřování bonity žadatelů.

Čím nižší bonita, tím vyšší úvěrové riziko

Banky nerady poskytují úvěry klientům s nízkou bonitou, jelikož ty pro ně představují vyšší úvěrové riziko. U málo bonitního klienta se snadno stane, že přijde o příjmy a přestane úvěr splácet. Taková situace může v extrémním případě skončit exekucí nebo insolvencí a banka má pak problém peníze získat zpět. Proto se stále na bonitu dává velký důraz.

Klienti, co mají vyšší bonitu jsou pro banku větší jistotou a ona je tak ochotná jim nabídnou výhodnější úročení, nízké RPSN a celkově zajímavější další podmínky pro získání úvěru. Bonita se zjišťuje prostřednictvím takzvaného scoringu. Ten posuzuje vybrané parametry a právě ty se mezi poskytovateli často odlišují.

Nevyplatí se o úvěr žádat pouze u jedné, ale raději si zpracujte žádostí několik. Za předběžné schválení úvěru nic neplatíte. Poplatky jsou standardně účtovány až tehdy, když se pro daný úvěr nebo pro půjčku opravdu rozhodnete.

Co aktuálně hraje roli při stanovení bonity?

  • Poskytovatel posuzuje všechny osobní údaje – věk, pohlaví, rodinný stav, počet dětí.
  • Zkoumá se vaše nejvyšší dosažené vzdělání (vzdělanější lidé mají většinou vyšší bonitu).
  • Řeší se vaše zaměstnání – profese.
  • Velkou roli hrají příjmy žadatele, které by měly být trvalého charakteru a v určité definované výši.
  • Banky počítají také se životním minimem – tedy s nezbytnými výdaji na váš život.
  • Zkoumají se záznamy v registrech dlužníků, navzdory kterým ale často úvěr získáte.

Jak se řeší nedostatečná bonita klienta

Některá banka vám úvěr při nedostatečné bonitě neposkytne. Žádost zamítne a už s vámi celou situaci odmítne více řešit. Mnoho nebankovních poskytovatelů má ale flexibilnější podmínky a je vám schopno dát úvěr v případě, že budete mít ručitele nebo spoludlužníka.

Spousta žadatelů je pak nucena žádat o půjčku se svým partnerem/se svou partnerkou. Spoludlužník nebo ručitel je ale většinou požadován až u úvěrů na vyšší částky, na které osoby s nízkými příjmy nebo se záznamy v registrech nedosáhnou.

Poslední články
Diskuse

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top