Spousta lidí si část svých peněz odkládá bokem a šetří si je na spořícím účtu nebo na jiném vhodném alternativním produktu. Výběr takového produktu je především závislí na tom, za jak dlouho budete peníze potřebovat. Když víte, že je potřebujete téměř okamžitě, je spořící účet ideálním nástrojem, protože je máte k dispozici ihned. Pokud ale úspory dva roky nebo i více let nepotřebujete, můžete je uložit dlouhodobě a nechat je lépe zhodnocovat.
Nízká míra inflaci bude pravděpodobně brzy minulostí
V současnosti je míra inflace minimální – pohybuje se v desetinách procenta. Česká národní banka předpovídá, že by v roce 2017 měla inflace stoupnout na 2 až 3 %. To pak povede ke zdražovaní a také ke znehodnocování uložených finančních prostředků.
Vyšší hrozba inflace je na obzoru
Ačkoliv úroky na spořících účtech stále klesají, průměrně se drží nad inflací, která činí 0,3 až 0,4 % ročně. U banky si totiž sjednáte i účet, na kterém se vám bude připisovat úrok kolem 0,5 až 1 %. Pokud však inflace vzroste, tak úrokové sazby na účtech a i u dalších spořících produktů pravděpodobně nestoupnou a peníze se vyplatí utratit nebo investovat někam jinam, než je udržovat nečinně na spořícím účtu či na termínovaném vkladu.
Při stoupající míře inflace se vyplatí investovat například do akcií. Je však dobré dodržovat dlouhodobý časový horizont. Ne každý ale dokáže spekulovat na investičním trhu a mnoho lidí konzervativnějšího zaměření proto dává přednost jistějším spořícím produktům.
Jak spolu souvisí růst mezd a inflace
Je důležité, aby pokud se zvyšuje inflace, rostly i mzdy. Průměrná hrubá mzda za posledních patnáct let je téměř dvojnásobná, zatímco index spotřebitelských cen vzrostl jenom minimálně. V letošním roce 2016 průměrná mzda rovněž pomalu stoupá. Očekává se však nárůst pouhá 3 až 4 %. Inflace se tedy z pohledu našich příjmů zatím obávat nemusíme, protože tak vysoká určitě nebude.
Trend růstu cen nemovitostí
Vzrůstající inflace bude mít také dopad na ceny nemovitostí. Ty i dále porostou. Nyní se lidé velmi často zadlužují a pořizují si vlastní bydlení, protože získat hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření je mnohem výhodnější než před pár lety. Nájmy se tak hodí spíše jen pro mladé lidi, kteří zatím budoucnost příliš neplánují. Hypotéka je totiž téměř stejně drahá jako právě nájem, často i dostupnější.
0 komentářů k zobrazení