Fixovat úrokovou sazbu či nikoliv? To je otázka, kterou si klade mnoho zájemců o úvěr. O fixaci úrokové sazby se nejčastěji hovoří v souvislosti s hypotečními úvěry. Krátkodobé úvěry mají většinou pevnou sazbu na celé období a vy tedy máte jistotu, že se vám v průběhu splácení nebude úrok měnit. To samé platí i o různých spotřebitelských úvěrech. Dlouhodobé úvěry však již mohou svou úrokovou sazbu měnit a je proto na zvážení každého žadatele, pro jaký úrok se rozhodne.
Na financování dlouhodobých i krátkodobých potřeb jsou skvělou volbou půjčky od soukromé finanční společnosti Cetelem, které mají splatnost až 96 měsíců. Po tu dobu vám bude nabídnuta fixní úroková sazba a vy se tak nemusíte starat o její výši.
Jelikož jsou dnes půjčky nabízeny s relativně nízkým a tedy i výhodným úročením, tak se vám tato možnost určitě vyplatí. Jestliže máte z dlouhodobé fixace obavy, tak je pak alternativní možností třeba americká hypotéka, což je půjčka zajištěná nemovitostí, nemá však účelové využití a peníze lze čerpat libovolně na cokoliv.
Fixace v době nízkých úrokových sazeb
V případě hypotečních úvěrů se dnes úrokové sazby pohybují i pod hranicí 2 % ročně. Podmínkou k získání takového úroku je však často fixace. Jestliže budete mít sazbu variabilní, úrok bude vyšší. Zda si zvolit fixní nebo variabilní sazbu je otázkou spekulací. Dá se však předpokládat, že úroky už nebudou více klesat a že se v příštích letech spíše zvýší. V takovém případě by se vám vyplatilo zafixovat úročení na co nejdelší dobu. Jelikož je většina krátkodobých a střednědobých úvěrů a půjček nabízena jako fixní, toto tvrzení dokládá, že se dnes vyplatí sjednat si půjčku, jelikož za pár let mohou být úroky mnohem vyšší. Své investice proto zbytečně neodkládejte.
Pozor na úpravy ve smlouvě
Ať už se jedná o neúčelovou půjčku na cokoliv nebo třeba o půjčku bez doložení příjmu, u každé z nich si musíte pohlídat podmínky ve smlouvě dané věřitelem. Může se vám totiž stát, že uzavřete na první pohled výhodnou smlouvu, po pár měsících ale zjistíte, že ne vše probíhá podle vašich představ a budete ji chtít upravit. To je však velmi složité, jelikož takové úpravy vyžadují čas. Někteří poskytovatelé vám do smlouvy jasně uvedenou, na co máte během fixace nárok. Často se můžete i domluvit na individuálních podmínkách. Je však nutné, abyste byli obezřetní a smlouvu si pečlivě prostudovali před jejím podpisem.
Využijte konec fixace pro převod úvěru k jinému poskytovali
Jestliže přemýšlíte nad změnou poskytovatele úvěru, určitě doporučujeme vyčkat na konec fixace úrokové sazby. Zde má určitě velkou výhodu ten, jehož úvěr není fixovaný (ať už se jedná o dlouhodobý úvěr – například hypotéku nebo o krátkodobou půjčku před výplatou). Během fixace je nutné vzít v úvahu, že pokud nedodržíte podmínky smlouvy, tak bohužel zaplatíte nepříjemnou a mnohdy až přehnaně vysokou pokutu.
0 komentářů k zobrazení